Більше на … більше в … менше на … менше в … — урок. Математика, 3 клас.
Нам вже відомо, що два числа можуть бути рівні, одне число може бути більше іншого або менше. Тобто, якщо одне число більше, то інше, відповідно — менше.
Але можна визначити не тільки те, що число більше, але і визначити на скільки більше, у скільки разів більше. Розглянемо завдання.
На одному дереві \(6\) груш. А на другому дереві на \(2\) груші більше. Скільки груш на другому дереві? |
6+2=8 груш |
На одному дереві \(6\) груш. А на другому дереві у два рази більше груш. Скільки груш на другому дереві? |
6⋅2=12 груш |
Можна визначити не тільки те, що число менше, але і визначити на скільки менше, у скільки разів менше. Розглянемо завдання.
У хлопчика \(6\) кубиків. А м’ячиків на два менше. Скільки м’ячиків у хлопчика? |
6−2=4 м’ячика |
У хлопчика \(6\) кубиків. А м’ячиків у три рази менше. Скільки м’ячиків у хлопчика? |
6:3=2 м’ячика |
НУШ Математика Збільшуємо або зменшуємо на кілька одиниць
Урок 41 Математика
Тема. Збільшуємо або зменшуємо на кілька одиниць
Мета: формувати поняття про відношення різницевого порівняння.
Д идактична задача: актуалізувати поняття стільки ж, ознайомити з поняттями більше на кілька одиниць і менше на кілька одиниц, показати їх схематичну інтерпретацію, закріпити правило різницевого порівняння; закріпити знання переставного закону додавання та вміння його застосовувати при додаванні меншого числа до більшого.
Розвивальна задача: розвивати в учнів логічне мислення шляхом виконання завдань з логічним навантаженням.
Хід уроку
І.Організаційний момент
Стій, друже, зупинись,
Ти у класі не крутись,
Дзвоник кличе всіх за парти
Знання міцні здобувати!
Девіз уроку:
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Пишемо – гарно!
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів
Ви вже навчилися дізнаватися, на скільки одне число більше або менше за інше число. Для цього потрібно знати два числа, і тоді можемо встановити різницю між ними. А якщо відоме лише одне число й відомо значення різниці, то як знайти друге число?
На це запитання ми й відповімо сьогодні.
ІІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії
1.Усна лічба. Математичний кросворд.
2. Усне опитування.
-Яку арифметичну дію слід виконати, щоб знайти 5 і ще 2?
-Яку арифметичну дію слід виконати, щоб знайти 7 без 1?
-Як називаються числа при додаванні? З чого складається сума?
-Що менше: сума чи доданок?
-Що треба зробити, щоб записати математичний вираз — суму двох чисел 6 і 2?
-А що треба зробити, щоб знайти значення цієї суми? Знайдіть її значення.
-Сформулюйте переставний закон додавання. У яких випадках додавання його -застосовують?
-З якою арифметичною дією пов’язана дія додавання?
-Яка арифметична дія називається відніманням?
-Як можна міркувати, щоб від 7 відняти 5?
-Як дізнатися, на скільки одне число більше чи менше за інше?
3. Актуалізація поняття «стільки ж».
Завдання № 1. Хто зображений на малюнку вгорі?
Скільки їх? Що на малюнку внизу? Скільки їх? Що можна сказати про кількість
метеликів і кількість квітів? Розгляньте, як виконали схему: накреслили відрізок завдовжки 4 клітинки, тому що метеликів 4; під ним накреслили рівний йому відрізок,
тому що квітів стільки ж, скільки і метеликів, тобто 4.
Музична фізкультхвилинка
Учитель. Зошит свій я розгортаю,
Навскоси його кладу.
Ручку правильно тримаю,
Буду я писати вправно,
Сяду прямо, не зігнуся,
До роботи вже беруся.
4. Хвилинка каліграфії
— Цифра 8 складається з верхнього і нижнього малих овалів. Верхній овал трохи менше за нижній. Починають писати її трохи нижче і правіше за середину верхньої сторони. Ведуть лінію праворуч угору, заокруглюють в правому верхньому кутку клітини, потім -справа наліво до середини нижньої сторони клітини, заокруглюють і піднімаються вгору до початкової точки.
— Цифра 9 складається з малого овалу і великого правого півовала. Починають писати цифру трохи нижче за правий верхній кут клітини (приблизно там, де і початок цифри 6), ведуть лінію вгору ліворуч, заокруглюючи її до центра клітини, потім праворуч угору до вихідної точки. Від початкової точки пишуть великий правий півовал, торкаючись середини нижньої сторони клітини.
Через клітиночку пишемо красиво та каліграфічно цифри 8, 9.
Пам’ятаємо, яких правил потрібно дотримуватися працюючи в зошиті.
1.Сиди прямо, без напруги, плечі на одному рівні.
2.Повністю займай сидіння стільця, попереком притискайся до спинки.
3.Притискатися до краю парти забороняється.
4.Нахилятися низько під час письма і читання можна чи ні?
5.Повністю упирайся в підлогу ступнями ніг.
ІV. Формування нових знань і способів дії
Ознайомлення зі збільшенням або зменшенням числа на кілька одиниць
1. Практична вправа. Покладіть на парту 5 жовтих квадратів. Покладіть під ними стільки
ж червоних квадратів. Скільки червоних квадратів? Покладіть поряд ще один червоний квадрат. Тепер квадратів стільки ж? На скільки червоних квадратів більше, ніж жовтих?
Завдання № 2. Колективна робота.
Розгляньте малюнок. Хто вгорі? Скільки їх? Хто внизу? Скільки їх? Кого більше? На скільки більше? Отже, метеликів стільки ж, скільки й бджілок, і ще 1. Що позначає верхній відрізок на схемі? Скільки бджілок? Що позначає нижній відрізок на схемі? З яких частин він складається?
Завдання № 3. Колективна робота.
Розгляньте малюнок. Яких фігур більше? На скільки більше?
Що позначає зелений відрізок на схемі? Скільки цих фігур?
Що позначає синій відрізок на схемі?
З яких частин складається синій відрізок?
На скільки більше кругів, ніж трикутників? Що означає на 2 більше?
Отже, кількість кругів — стільки ж, скільки й трикутників, 6, і ще 2. Якою дією
знаходимо 6 і 2?
-Що означає на 1 більше?
-Що означає на 2 більше?
-Що означає на 3 більше?
-Що означає на 4 більше?
-На 6 більше?
Якою арифметичною дією знаходимо число, яке на кілька одиниць більше за дане?
Офтольмологічна пауза
2.Завдання № 4. Колективна робота.
Розгляньте малюнок і схему. Яких фігур менше? На скільки? Що позначає верхній відрізок на схемі? Скільки жовтих квадратів? Що позначає нижній відрізок на схемі? Чи можна сказати, що червоних квадратів стільки ж, скільки й жовтих?
Скільки жовтих квадратів? А червоних? Якою арифметичною дією знаходимо 5 без 1?
Що означає на 1 менше?
Завдання № 5. Колективна робота.
Розгляньте малюнок. Чого менше? На скільки менше?
Що позначає верхній відрізок на схемі? Скільки цих фігур? Що позначає нижній відрізок на схемі? Чи можна сказати, що циліндрів стільки ж, скільки й кубиків?
Що означає на 1 менше? Що означає на 2 менше? Що означає на 3 менше? Що означає на 4 менше? Що означає на 6 менше?..
Якою арифметичною дією дізнаємось про число, яке на кілька одиниць менше ніж даного?
2.Первинне закріплення вивченого.
Практичні вправи.
1) (Учитель виставляє на набірному полотні 3 полунички.) Скільки полуничок?
Покладіть на парту трикутників стільки, щоб їх було на 2 більше, ніж полуничок.
Скільки трикутників треба покласти? Виконаємо на дошці схему. Що позначатиме верхній відрізок? Що позначатиме нижній відрізок? Кількість трикутників — 3 і ще 2. Якою арифметичною дією знаходимо 3 і ще 2? Складіть із карток відповідну рівність. Прочитайте цю рівність кількома способами. Що ми знайшли? Якою арифметичною дією дізнаємося число, яке на 2 одиниці більше за дане? Якщо додамо 2, то одержимо більше на 2!
2) Покладіть на парту на 2 квадрати менше, ніж полуничок. Скільки квадратів
треба покласти? Квадратів стільки ж, скільки й полуничок, 3, але без 2. Якою арифметичною дією знаходимо 3 без 2? Складіть із карток відповідну рівність.
Прочитайте цю рівність кількома способами. Що ми знайшли? Якою арифметичною дією дізнаємося про число, яке на 2 менше ніж дане число? Якщо віднімемо 2, то одержимо на 2 менше!
V. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок
1. Формування вмінь добирати вираз до малюнка.
Уважно розглянь малюнки. Що можна сказати про кількість метеликів на кожному малюнку? Добери відповідні вирази.
2. Формування вмінь складати схему до ситуації, в якій описано збільшення або зменшення числа на кілька одиниць.
Завдання № 6. Виконується з коментованим письмом.
Кого позначають 4 жовті кружки? Кого ми маємо позначити білими кружками?
Що відомо про цих курчат? Що означає на 2 менше? Скільки маємо намалювати кружків, щоб позначити рудих курчат? Якою арифметичною дією дізнаємося про 4 без 2? Складіть відповідну рівність.
Пальчикова гімнастика
Пальчику, пальчику,
Де ти бував?
Я з цим братом вліс ходив,
А з цим братом борщ варив,
З цим я кашки скуштував,
А з найменшим заспівав.
3. Формування вмінь знаходити число, яке на кілька одиниць більше або менше за дане.
Завдання № 7. Виконується з коментованим письмом.
Що означає на 1 (2, 3…) більше? Якою арифметичною дією дізнаємося про число,
яке на кілька одиниць більше за дане?
Що означає на 1 (2, 3…) менше? Якою арифметичною дією дізнаємося про число,
яке на кілька одиниць менше за дане?
4. Розвиток логічного мислення учнів. Ваня знайшов кілька грибів, а Катя на 1 гриб більше. Скільки грибів знайшла Катя? Замініть слово «кілька» числом, яке не менше ніж 5, але не більше за 8. Скільки розв’язків має це завдання?
VІ. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів
-Про що ви дізналися на уроці? Що означає на 1 (2, 3…) більше?
-Якою арифметичною дією дізнаємось про число, яке на кілька одиниць більше за дане?
-Що означає на 1 (2, 3…) менше?
-Якою арифметичною дією дізнаємося про число, яке на кілька одиниць менше?
— Що ви повторили?
Урок №60 для 1 класу з математики
Нова українська школа — https://vsimpptx.com
«____»___________.20___ року
Конспект уроку математики з використанням навчального посібника «С.О. Скворцова та О.В. Онопрієнко»
Урок №60.
Мета: розкрити зміст понять “на… більше”, “на… менше”; закріплювати знання таблиць додавання і віднімання числа 2, вміння розв’язувати задачі на збільшення (зменшення) числа на кілька одиниць; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати старанність.
Обладнання: мультимедійний комплект
Хід уроку
- ОК (організація класу)
Створення позитивного психологічного клімату класу.
- МНД (мотивація навчальної діяльності)
- АОЗ (актуалізація опорних знань)
Слайд2. Попрацюй з геометричними фігурами.
ВНМ (вивчення нового матеріалу)
Демонстрація навчальної презентації.
Слайд3. Прокоментуй малюнки; схеми. Кого більше? На скільки?
Слайд4. Рухлива вправа.
Слайд5. Що можна сказати про кількість метеликів і квіток? Розглянь, як це показано на схемі.
Слайд6. Розглянь, як виконали схему до малюнка. Кого більше? На скільки?
Слайд7. Правило. На 1 більше – це означає стільки ж і ще 1. Стільки ж і ще 1 знаходять дією додавання.
Слайд8. Чого більше? На скільки більше? Що позначають схема та вираз?
Слайд9. Графічна вправа.
Слайд10. Фізкультхвилинка.
Слайд11. Розглянь схему малюнка. Яких квадратів менше? На скільки?
Слайд12. Правило. На 1 менше – це означає стільки ж, але без 1. Стільки ж, але без 1 знаходять дією віднімання.
Слайд13. Чого менше? На скільки менше? Поясни, що позначають схема та вираз.
Слайд14. Рухлива вправа.
Слайд15. Визнач кількість крокодилів на кожному малюнку. Крокодилів більше чи менше? На скільки? Добери вираз.
Слайд16. Квочка вивела 4 жовтих курчат, а рудих – на 2 менше. Намалюй схематично, скільки рудих курчат. Склади відповідну рівність.
- ЗВ (закріплення вивченого)
Слайд17. У крільчихи народилося 5 білих кроленят, а сірих — на 2 менше. Покажи схематично, скільки сірих кроленят у крільчихи. Склади відповідну рівність.
Підсумок
- Рефлексія
{jcomments on}
Збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Поняття «більше на», «менше на». Розв’язування текстових задач на збільшення числа на кілька одиниць.
Урок 60.
Тема: Збільшення та зменшення числа на кілька одиниць. Поняття «більше на», «менше на». Розв’язування текстових задач на збільшення числа на кілька одиниць.
Мета: Вдосконалювати обчислювальні навички в межах 20, закріплювати вміння розв’язувати задачі опрацьованих видів, розвивати мислення, увагу, мовлення, виховувати відповідальність, взаємодопомогу.
Обладнання: Зображення космічного корабля, планет Сонячної системи, летючої тарілки, картки для усної лічби.
Хід уроку
1. Організація класу.
— Сьогодні ми з вами здійснимо космічну подорож Сонячною системою. Стежити за польотом і чекати нашого повернення будуть наші гості.
Не крутись по сторонах,
Бо ти – справжній космонавт.
Берись швидко за роботу
Будь уважним у польоті.
2. Повідомлення теми, завдань уроку.
— Під час подорожі ми будемо розв’язувати приклади і задачі на додавання і віднімання в межах 20. Будьте дуже уважні, щоб наш космічний корабель не збився з курсу. А тепер подивіться уважно, на якому кораблі ми будемо подорожувати. Щобвідчинити двері в салон, треба розшифрувати назву корабля.
АМТемаИКТ
2 5 34 16897
Прочитайте букви в порядку зростання чисел. ( Математик).
Двері відчинено.
Сходинками піднялись,
Дружно за руки взялись.
1, 2, 3, 4, 5 час в дорогу вирушать.
А тепер усі усілись,
На прилади подивились.
3. Повторення та закріплення вивченого матеріалу.
1) Усна лічба.
— Щоб вирушити в дорогу треба перевірити роботу приладів. Біля дошки перевіряти головні двигуни корабля будуть наші бортмеханіки. Їх завдання правильно та швидко розв’язати приклади. Всі інші члени екіпажу роблять невеличку математичну розминку. (Учитель показує картки з прикладами, а учні розв’язують їх. Бортмеханіки у цей час розв’язують приклади на картках на дошці).
Приклади для бортмеханіків.
18-8=
11-1=
10+2=
16-2=
15-3=
13-4=
— Перевіримо роботу наших бортмеханіків і поставимо їм додаткові питання.
Додаткові питання
— Як називаються числа при додаванні?
— Як знайти невідомий доданок?
— Як називаються числа при відніманні?
— Як знайти зменшуване, від’ємник?
— Якими одиницями вимірюється довжина?
— Тепер треба скласти маршрут подорожі. Подивіться на космічну мапу. Треба розв’язати приклади і з’єднати їх відповіді з відповідними числами на планетах.
10-9=( 1. Місяць)
6-4= ( 2. Марс )
10-7=( 3. Юпітер )
— Корабель готовий вирушати в космос. Починаємо відлік часу. (Діти рахують від 20 до 0).
— Ми у відкритому космосі. Перший об’єкт нашої подорожі – Місяць. Місяць – супутник Землі Він менше Землі у 89 разів. День на Місяці триває 2 тижні. А скільки це днів? (14). В згадку про те, що ми побували на Місяці, залишимо на ньому прапорець. Але для цього треба виконати завдання.
2) Розв’язування задач за підручником
Фізкультхвилинка
Під слова вірша діти виконують фізичні вправи, рухи.
Встало вранці ясне Сонце,
Заглянуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будемо дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали –сіли, встали – сіли.
Бачите,як звеселили.
Стало Сонце танцювати,
Нас до танцю закликати.
Нумо разом, нумо всі
Потанцюємо по росі.
— Що ви знаєте про Сонце? Сонце – це зірка, найближча до Землі.
3) Робота з геометричним матеріалом.
Подорож чекає нас.
Відлітаємо на Марс.
— Марс – червона планета. Такий колір Марсу надає пісок червоного кольору, якого там дуже багато. Нас зустрічають марсіанські учні. Вони сконструювали робота. Подивіться і скажіть, з яких геометричних фігур складається цей робот. Які ще геометричні фігури ви знаєте?
Залишимо на Марсі прапорець і вирушаємо далі.
Таємничий Юпітер
Почекай трішки нас
В подорож до тебе
Вирушає наш клас.
— Доки наш корабель летить на Юпітер, нам треба зробити деякі розрахунки в борт журналах. В зошитах діти виконують самостійну роботу в підручнику. Взаємоперевірка самостійної роботи.
— Ось ми на Юпітері. Але, що це? Увага! Я бачу космічний корабель інопланетян. Мені здається, що вони хочуть завдати нам шкоди. Підготуватись до математичного бою. А нашою зброєю будуть розум та сміливість. Кожен розв’язаний приклад, зупиняє знищуючу ракету у наш бік. Усне розв’язування прикладів.
9+1= 12-8=
8+7= 11-9=
— Молодці! Ми перемогли! Корабель інопланетян залишився без зброї і летить від нас геть.
Повертатися нам час,
Вже Земля чекає нас.
4. Підсумок уроку.
Під час польоту ви були уважні, старанні, наполегливі. Час нашого польоту закінчився. Є планети, на яких ми сьогодні не побували. Але ми обов’язково відправимось на них наступного разу.
ГДЗ математика 1 клас Скворцова С, Онопрієнко О сторінка 59
Інші завдання дивись тут…
СТОРІНКА 59
ДОДАЄМО І ВІДНІМАЄМО ЧИСЛА 0, 1, 2
Завдання 1
Значення сум:
9 + 1 = 10 0 + 7 = 7 5 + 0 = 5
5 + 1 = 6 0 + 10 = 10 3 + 1 = 4
Значення решти виразів (різниць):
6 – 6 = 0 9 – 1 = 9 4 – 0 = 4
7 – 1 = 6 10 – 10 = 0 8 – 1 = 7
Завдання 2 Додавання і віднімання частинами:
4 + 2 = 4 + (1 + 1) = 4 + 1 + 1 = 5 + 1 = 6
4 – 2 = 4 – (1 + 1) = 4 – 1 – 1 = 3 – 1 = 2
5 + 2 = 5 + 1 + 1 = 6 + 1 = 7
5 – 2 = 5 – 1 – 1 = 4 – 1 = 3
10 – 2 = 10 – 1 – 1 = 9 – 1 = 8
7 + 2 = 7 + 1 + 1 = 8 + 1 = 9
6 + 2 = 6 + 1 + 1 = 7 + 1 = 8
8 – 2 = 8 – 1 – 1 = 7 – 1 = 6
Завдання 3
«Родина» чисел 1, 6, 7:
1 + 6 = 7 6 + 1 = 7 7 – 6 = 1 7 – 1 = 6
«Родина» чисел 0, 8:
0 + 8 = 8 8 + 0 = 8 8 – 8 = 0 8 – 0 = 8
«Родина» чисел 2, 3, 5:
2 + 3 = 5 3 + 2 = 5 5 – 3 = 2 5 – 2 = 3
«Родина» чисел 1, 9, 10:
1 + 9 = 10 9 + 1 = 10 10 – 9 = 1 10 – 1 = 9
Завдання 4
Жовті |
Сині |
Всього |
7 слив |
3 сливи |
? |
Короткий запис
Жовті — 7 слив
Сині — 3 сливи
Всього — ?
Схема
7 і 3 всього 10
Вираз: 7 + 3
Рівність: 7 + 3 = 10
Завдання 5
Було |
Полетіло |
Залишились |
7 птахів |
2 птахів |
? |
Короткий запис
Було — 7 птахів
Полетіло — 2 птахи
Залишилось — ?
Схема
7 без 2 залишиться 5
Вираз: 7 – 2
Рівність: 7 – 2 = 5
СТОРІНКА 60
ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 2
Завдання 1
Додавання числа 2: 0 + 2 = 2
1 + 2 = 3 2 + 2 = 4 3 + 2 = 5 4 + 2 = 6
5 + 2 = 7 6 + 2 = 8 7 + 2 = 9 8 + 2 = 10
Віднімання числа 2: 2 – 2 = 0
3 – 2 = 1 4 – 2 = 2 5 – 2 = 3 6 – 4 = 2
7 – 2 = 5 8 – 2 = 6 9 – 2 = 7 10 – 2 = 8
Завдання 2 Переставний закон додавання
2 + 7 = 7 + 2 = 9 2 + 5 = 5 + 2 = 7
2 + 8 = 8 + 2 = 10 2 + 6 = 6 + 2 = 8
2 + 3 = 3 + 2 = 5
Завдання 3
1) 10 – 2 = 8 8 + 1 = 9 9 – 2 = 7 7 – 1 = 6 6 + 2 = 8
2) 8 – 1 = 7 7 + 2 = 9 9 + 0 = 9 9 – 9 = 0 0 + 8 = 8 8 – 2 = 6 6 + 0 = 6
Завдання 4 Рівняння «Відняти» означає зменшити число
9 – 2 = 7, тому що 7 + 2 = 9
7 – 2 = 5, тому що 5 + 2 = 7
5 – 2 = 3, тому що 3 + 2 = 5
8 – 2 = 6, тому що 6 + 2 = 8
СТОРІНКА 61
РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ (на скільки більше? на скільки менше?)
Завдання 1
4 > 2 на 2 (також 2 < 4 на 2, оскільки 4 – 2 = 2)
5 > 3 на 2 (також 3 < 5 на 2, оскільки 5 – 3 = 2)
Завдання 2
6 > 5 на 1 (також 5 < 6 на 1, оскільки 6 – 5 = 1)
5 > 3 на 2 (також 3 < 5 на 2, оскільки 5 – 3 = 2)
7 > 4 на 3 (також 4 < 7 на 3, оскільки 7 – 4 = 3)
Завдання 3 Метелики — 4 комахи, маки — 3 рослини
Утворилось 3 пари «метелик — мак»
Рівність: 4 – 3 = 1, де 4 – кількість метеликів, 3 – кількість маків, 1 – різниця між кількістю метеликів і маків
Завдання 4 Рибки — 8 тварин, гачки — 2 штуки
На скільки рибок більше, ніж гачків? 8 > 2 на 6
На скільки гачків менше, ніж рибок? 2 < 8 на 6
Вираз: 8 – 2
СТОРІНКА 62
МОДЕЛЮЄМО РІЗНИЦЕВЕ ПОРІВНЯННЯ (різницеве відношення – це різниця)
Завдання 2 Зайчики — 5 тварин, морквини — 8 овочів
На скільки морквин більше, ніж зайчиків? 8 > 5 на 3
Короткий запис
Морквини — 8 овочів, на ? більше
Зайчики — 5 тварин
На скільки зайчиків менше, ніж морквин? 5 < 8 на 3
Короткий запис
Морквини — 8 овочів
Зайчики — 5 тварин, на ? менше
Схема
Вираз: 8 – 5
Рівність: 8 – 5 = 3
Завдання 3
Добрі — 6 яблук, червиві — 2 яблука
На скільки більше добрих яблук, ніж червивих? 6 > 2 на 4
Короткий запис
Червиві — 2 яблука
Добрі — 6 яблук, на ? більше
На скільки менше червивих яблук, ніж добрих? 2 < 6 на 4
Короткий запис
Червиві — 2 яблука, на ? менше
Добрі — 6 яблук
Схема
Вираз: 6 – 2
Рівність: 6 – 2 = 4
Бджоли — 7 комах, квіти — 5 рослин
На скільки більше бджіл, ніж квітів? 7 > 5 на 2
Короткий запис
Бджіл — 7, на ? більше
Квітів — 5
На скільки менше квітів, ніж бджіл? 5 < 7 на 2
Короткий запис
Бджіл — 7
Квітів — 5, на ? менше
Схема
Вираз: 7 – 5
Рівність: 7 – 5 = 2
Завдання 4
Вираз: 6 – 4 Рівність: 6 – 4 = 2 |
Вираз: 8 – 6 Рівність: 8 – 6 = 2 |
Вираз: 5 – 4 Рівність: 5 – 4 = 1 |
СТОРІНКА 63
ЗБІЛЬШУЄМО АБО ЗМЕНШУЄМО НА КІЛЬКА ОДИНИЦЬ (більше на …, менше на …)
Завдання 1 Порівняння чисел
Зелені — 5 Червоні — стільки ж (5) 5 = 5 |
Зелені — 5 Червоні — стільки ж і ще 1 (5 + 1 = 6) 5 < 6 на 1 |
Зелені — 5 Червоні — стільки ж, але без 1 (5 – 1 = 4) 5 > 4 на 1 |
Завдання 2 Кого більше і на скільки?
1) Бабки — 4
Равлики — стільки ж і 1 (4 + 1 = 5)
5 > 4 на 1 5 – 4 = 1
2) Метелики — 4
Квітки — стільки ж, але без 1 (4 – 1 = 3)
4 > 3 на 1 4 – 3 = 1
Завдання 3 Скільки крокодилів, їх більше чи менше, на скільки?
1) Жаби – 4
Крокодили – стільки ж і ще 2 (4 + 2 = 6)
6 > 4 на 2 6 – 4 = 2
2) Комахи – 3
Крокодили – стільки ж, але без 2 (3 – 2 = 1)
1 < 3 на 2 3 – 1 = 2
Завдання 4 У крільчихи народилося 5 білих кроленят, а сірих — на 2 менше. Скільки сірих кроленят у крільчихи?
Короткий запис
Білі – 5 кроленят
Сірі – ?, на 2 кроленят менше
Схема
Вираз: 5 – 2
Рівність: 5 – 2 = 3
СТОРІНКА 64
Завдання 1
Жовті — 6 Червоні — ?, на 1 більше 6 + 1 = 7 |
Жовті — 7 Червоні — ?, на 2 менше 7 – 2 = 5 |
Коротша — 4 Довша — ?, на 1 більше 4 + 1 = 5 |
Довша — 4 Коротша — ?, на 1 менше 4 – 1 = 3 |
Завдання 2
Спочатку — 5 Потім — ?, стільки ж і 1 (на 1 більше) Вираз: 5 + 1 Рівність: 5 + 1 = 6 |
Спочатку — 6 Потім — ?, стільки ж, але без 1 (на 1 менше) Вираз: 6 – 1 Рівність: 6 – 1 = 5 |
Завдання 3
У коробці — 7 На столі — ?, на 2 більше Вираз: 7 + 2 Рівність: 7 + 2 = 9 |
На столі — 9 У коробці — ?, на 1 менше Вираз: 9 – 1 Рівність: 9 – 1 = 8 |
Інші завдання дивись тут…
Тема. Досліджуємо різницеве порівняння.
Тема. Досліджуємо різницеве порівняння.
Мета: на основі порівняння кількості предметів формувати в учнів розуміння різницевого порівняння чисел. Пояснити співвідношення «на скільки більше (менше)?»; закріплювати знання таблиць додавання і віднімання числа 2; розвивати математичне мовлення; виховувати культуру письма, інтерес до навчання.
Хід уроку
Актуалізація опорних знань
1. Віршовані задачі
• Ось летять до годівниці
Чотири подружки синиці.
П’ять пізніше прибуло.
Скільки всіх птахів було? (0)
* Сойка сливи обривала,
Штук десять десь зірвала.
Дві дала малим білчатам,
Три — пухнастим зайченятам.
Діти, сойці поможіть,
Решту слив ви полічіть. (5)
2. Усна лічба. Робота з числовим віялом
— Збільшіть на 5: 1; 4; 2; 5; 3.
— Зменшіть на 5: 6; 8; 10; 9; 7.
• Знайдіть суму чисел 5 і 2; 6 і 3.
• 7 зменшити на 3; 10 мінус 2.
• Перший доданок 4, другий доданок 2. Чому дорівнює сума?
Ознайомлення з новою темою
1. Робота з індивідуальним матеріалом. Гра «Чарівні фігурки»
— Покладіть 6 жовтих кружечків. Покладіть 4 зелених.
— Скільки «зайвих» жовтих кружечків? Що можна сказати про жовті кружечки? (їх на 2 більше, ніж зелених.)
— Скільки зелених кружечків бракує, щоб їх стало стільки, скільки жовтих? Тоді, що можна сказати про зелені кружечки? ( їх на 2 менше, ніж жовтих.)
Висновок. Якщо жовтих кружечків на 2 більше, ніж зелених, тоді зелених — на 2 менше, ніж жовтих.
2. Робота з набірним полотном
— Виставимо на набірному полотні 7 кружечків і 4 трикутника. На скільки більше кружечків, ніж трикутників? (На 3 більше)
— Яку дію треба виконати, щоб одержати 3? (7 — 4)
Висновок.Щоб дізнатися, на скільки одне число більше від другого, треба від більшого числа відняти менше.
— На скільки менше трикутників, ніж кружечків? (На 3 менше)
— Яку дію треба виконати, щоб одержати 3? (7 — 4)
Висновок.Щоб дізнатися, на скільки одне число менше від другого, треба від більшого числа відняти менше.
3. Робота за підручником (с. 61)
Завдання 2
— Порівняйте кількість предметів на малюнках. Скільки трикутників? Скіль
ки кружочків? На скільки більше трикутників, ніж кружочків?
Завдання 3
— Утворіть пари метелик та квітка.
Завдання З
— На скільки число 10 більше, ніж число 5; ніж число 3. Яку дію треба ви
конати? Складіть приклади.
Завдання 4
— На скільки рибок більше ніж крючків?
Робота в зошиті
Завдання 1
Завдання 2
Скільки великих черепашок? Скільки маленьких черепашок?
На скільки менше великих черепашок? Обведіть вираз.
Завдання 3
Закріплення вивченого матеріала
1. Гра «Закінчіть речення»
10 більше від 4 на …, бо … — … = …
4 менше від 10 на …, бо … — … = …
2. Гра «Так або не так?»
• 5 пальців на руці. (Так)
• 2 сигнали у світлофора. (Не так)
• У веселки 6 кольорів. (Не так)
• У тижні — 7 днів. (Так)
• У трикутника — 4 сторони. (Не так)
3. Кругові приклади. Самостійна робота
7 + 2 10-4 8-1
9+1 3+5 6-3
Рефлексія
— Повторимо таблицю додавання і віднімання числа 5.
— Як дізнатися, на скільки одне число більше за друге?
— Що сподобалося на уроці?
— У чому ви зазнали труднощів?
Збільшуємо або зменшуємо на кілька одиниць.
Тема. Збільшуємо або зменшуємо на кілька одиниць. Поняття «більше на кілька одиниць» і «менше на кілька одиниць». Співвіднесення малюнка зі схемою та виразом
Мета: формувати поняття про відношення різницевого порівняння; актуалізувати поняття стільки ж; ознайомити з поняттями більше на кілька одиниць і менше на кілька одиниць, показати їх схематичну інтерпретацію, вчити знаходити число, яке на кілька одиниць більше або менше ніж дане; вчити співвідносити малюнок зі схемою та виразом; закріпити правило різницевого порівняння; закріпити знання переставного закону додавання та вміння його застосовувати при додаванні меншого числа до більшого; закріпити знання взаємозв’язку арифметичних дій додавання і віднімання, навички додавання і віднімання чисел 1, 2, 0, віднімання однакових чисел; розвивати в учнів логічне мислення шляхом виконання завдань з логічним навантаженням.
ХІД УРОКУ
І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І СПОСОБІВ ДІЇ
1. Графічний диктант. Виконується на аркуші в клітинку.
2. Усна лічба.
Можна організувати гру-змагання, запропонувавши 4 командам обчислити значення виразів.
3. Усне опитування.
Яку арифметичну дію слід виконати, щоб знайти 5 і ще 2?
Яку арифметичну дію слід виконати, щоб знайти 7 без 1?
Як називаються числа при додаванні? Із чого складається сума?
Що в загальному випадку менше: сума чи доданок?
Що треба зробити, щоб записати математичний вираз — суму двох чисел 6 і 2? А що треба зробити, щоб знайти значення цієї суми? Знайдіть її значення.
Сформулюйте переставний закон додавання. У яких випадках його застосовують?
З якою арифметичною дією пов’язана дія додавання? Яка арифметична дія називається відніманням? Як можна міркувати, щоб від 7 відняти 5?
Як дізнатися, на скільки одне число більше чи менше за інше?
4.Актуалізація поняття «стільки ж». Практична робота з математичними матеріалами «Геометричні фігури». Завдання 1 (підручник).
Покладіть на парту 5 зелених чотирикутників і стільки ж червоних чотирикутників; позначити кількість чотирикутників кожної групи (множини) карткою з цифрою;між картками з числами кладемо картку зі знаком рівності.
Залишіть 5 зелених чотирикутників і відповідну картку з числом, а червоних чотирикутників покласти стільки ж, скільки й зелених, та ще 1. Учні, утворюючи пари, під кожний зелений чотирикутник підкладають червоний, і коли червоних чотирикутників стільки ж, скільки й зелених (акцентуємо на цьому увагу), кладемо ще 1 червоний чотирикутник; коментуємо, що червоних чотирикутників стільки ж, скільки й зелених чотирикутників, та ще 1; позначаємо кількість червоних чотирикутників карткою з числом; з’ясовуємо, яких чотирикутників більше, обґрунтовуємо свою думку; ставимо між картками з числами знак порівняння; читаємо нерівність зліва направо та справа наліво, зазначаючи, на скільки одне число більше або менше за інше.
Аналогічно працюємо далі.
ІІІ. ФОРМУВАННЯ НОВИХ ЗНАНЬ I СПОСОБІВ ДІЇ
Ознайомлення зі збільшенням або зменшенням числа на кілька одиниць
1. Практична робота з математичними матеріалами «Геометричні фігури». Завдання 1(підручник).
Висновок: щоб об’єктів стало на 1, 2, 3.. більше, ніж інших об’єктів, треба: покласти стільки ж, скільки й інших, а потім приєднати ще 1, 2, 3…; щоб об’єктів стало на 1, 2, 3… менше, ніж інших, треба покласти стільки ж, скільки й інших, а потім із них вилучити 1, 2, 3…
Якій арифметичній дії відповідає практична дія об’єднання? вилучення? Отже, коли ми приєднуємо — ми додаємо; а коли вилучаємо — віднімаємо.
2. Завдання № 2 (підручник). Колективна робота.
Розгляньте малюнок. Хто вгорі? Скільки їх? Хто внизу? Скільки їх? Кого більше? На скільки більше? [Равликів на 1 більше, ніж бабок.] Равликів на 1 більше — означає стільки ж, скільки й бабок, і ще 1. Що позначає верхній відрізок на схемі? [Скільки бабок.] Що позначає нижній відрізок на схемі? З яких частин він складається? [Із двох частин: перша позначає стільки ж равликів, скільки й бабок, а друга частина позначає ще 1 равлика.]
Пунктиром на схемі показано частину червоного відрізка, яка ілюструє, що равликів є стільки ж, скільки й бабок, тобто 5. Але равликів більше, бо ще є частина червоного відрізка із дужкою, над якою записано 1. На скільки равликів більше? На 1 більше — це означає стільки ж і ще 1. Якою арифметичною дією знаходять стільки ж (тобто 5) і ще 1? [Дією додавання.]
6. Первинне закріплення вивченого. Практичні вправи.
1) (Учитель виставляє на набірному полотні 3 полунички.)
Скільки полуничок? Покладіть на парту трикутників стільки, щоб їх було на 2 більше, ніж полуничок. Скільки трикутників треба покласти? [Треба покласти трикутників стільки ж, скільки полуничок, тобто 3, і ще 2.]
Виконаємо на дошці схему. Що позначатиме верхній відрізок? [Скільки полуничок, їх 3]. Що позначатиме нижній відрізок? [Скільки трикутників, їх на 2 більше, ніж полуничок, тобто стільки ж, скільки полуничок, 3, і ще 2.]
Кількість трикутників — 3 і ще 2. Якою арифметичною дією знаходимо 3 і ще 2? [Дією додавання.] Складіть із карток відповідну рівність. [3 + 2 = 5.] Прочитайте цю рівність кількома способами. [До 3 додати 2 — одержимо 5. Перший доданок 3, другий доданок 2, значення суми 5. Сума чисел 3 і 2 дорівнює 5.]
Що ми знайшли? [Кількість трикутників, яких на 2 більше, ніж полуничок.] Якою арифметичною дією дізнаємося число, яке на 2 більше за дане? [Дією додавання.] Якщо додамо 2, то одержимо на 2 більше!
2) Покладіть на парту на 2 квадрати менше, ніж полуничок. Скільки квадратів треба покласти? [Треба покласти стільки ж квадратів, скільки полуничок, тобто 3, але без 2, — 2 квадрати відсуваємо.]
Виконаємо на дошці схему.
Квадратів стільки ж, скільки полуничок, 3, але без 2. Якою арифметичною дією знаходимо 3 без 2? [Дією віднімання.] Складіть із карток відповідну рівність. [3 — 2 = 1.] Прочитайте цю рівність кількома способами. [Від 3 відняти 2, одержимо 1; 3 мінус 2 одержимо 1.]
Що ми знайшли? [Кількість квадратів, яких на 2 менше, ніж полуничок.]
Якою арифметичною дією дізнаємося число, яке на 2 менше ніж дане число? [Дією віднімання.] Якщо віднімемо 2, то одержимо на 2 менше!
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ФОРМУВАННЯ ВМІНЬ I НАВИЧОК
1. Формування вмінь добирати вираз до малюнка. Завдання № 3 (підручник) — виконується колективно.
[На першому малюнку крокодилів стільки ж, скільки жабок, і ще 2, тому крокодилів більше за жабок на 2. Стільки ж, тобто 3, і ще 2 знаходять арифметичною дією додавання, тому до цього малюнка підходить вираз 3 + 2. Обчислимо його значення: 3 + 2 = 5; 5 крокодилів.
На другому малюнку крокодилів менше, ніж бабок, — не вистачає двох крокодилів, щоб кожній бабці була пара, тобто щоб крокодилів було стільки ж, скільки бабок; отже, крокодилів стільки ж, скільки бабок, 4, але без 2. Тому крокодилів на 2 менше, ніж бабок. Стільки ж, 4, але без 2 знаходять арифметичною дією віднімання, тому вибираємо вираз 4 — 2. Обчислюємо його значення: 4 — 2 = 2; 2 крокодили.
2. Формування вміння складати схему до ситуації, в якій описано збільшення або зменшення числа на кілька одиниць. Завдання № 4 (підручник). Виконується з коментованим письмом.
5 – 2 = 3
Формування вмінь знаходити число, яке на кілька одиниць більше або менше за дане
3. Завдання № 3 (робочий зошит).
Що означає на 1 (2, 3…) більше? Якою арифметичною дією дізнаємося про число, яке на кілька одиниць більше за дане? Що означає на 1 (2, 3.) менше? Якою арифметичною дією дізнаємося про число, яке на кілька одиниць менше ніж дане?
4. Завдання № 4 (робочий зошит) – в парах.
[Розглянемо приклад — бджілку, біля якої написано цифру 5. Знайдемо число, яке на 2 більше за 5. На 2 більше — це означає стільки ж, тобто 5, і ще 2; 5 і ще 2 знаходимо арифметичною дією додавання: 5 + 2 = 7. Тому бджілку з’єднано із квіткою 3 цифрою 7.]
5. Закріплення складу числа. Завдання № 2 (робочий зошит) — самостійно.
6. Графічні вправи. Завдання № 5 виконується у робочому зошиті.
7. Розвиток логічного мислення учнів.
Ваня знайшов кілька грибів, а Катя на 1 гриб більше. Скільки грибів знайшла Катя? Замініть слово «кілька» числом, яке не менше ніж 5, але не більше за 8. Скільки розв’язків матиме це завдання?
[Не менше ніж 5 — це означає 5 або більше; не більше за 8 — це означає 8 або менше. Отже, Ваня знайшов або 5, або 6, або 7, або 8 грибів. Тоді Катя знайшла: або 5 + 1 = 6, або 6 + 1 = 7, або 7 + 1 = 8, або 8 + 1 = 9 грибів. Таким чином, завдання має 4 розв’язки.]
V. РЕФЛЕКСІЯ НАВЧАЛЬНО-ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Про що ви дізналися на уроці? Що означає на 1 (2, 3.) більше? Якою арифметичною дією дізнаємось про число, яке на кілька одиниць більше за дане? Що означає на 1 (2, 3.) менше? Якою арифметичною дією дізнаємося про число, яке на кілька одиниць менше ніж дане? Що ви повторили?